Web
Chat
Back to top

Na putu ka društvu bez gotovine. Šta su prednosti bezgotovinskog plaćanja?

Društvo bez gotovine može da nam zvuči kao nešto što se neće desiti u bližoj budućnosti, ali je definitivno na putu. Mnoge današnje finansijske prakse i transakcije se već dešavaju bez gotovine, a mnoge finansijske institucije uključujuči i banke, kompanije i vlade su zagovornici ove promene.

I u svakodnevnom životu, već osećamo dolazak ovih promena: Koliko puta smo se našli u situaciji da već danima funkcionišemo bez gotovine u novčaniku ili čak odustajali od kupovine u prodavnicama gde ne primaju kartice.

U prilog ovome govori i pokretanje Nacionalne inicijative za bezgotovinsko plaćanje u 2022. godini u organizaciji Naled-a koji je usmeren na stvaranje dobre klime i uslova za razvoj bezgotovinskog plaćanja u Srbiji u privatnom i javnom sektoru.

Bezgotovinsko društvo je ono u kojem se gotovina – papirni novac i novčići – ne koriste za finansijske transakcije. Umesto toga, sve transakcije su elektronske, koristeći debitne, kreditne kartice i mobilna plaćanja: mobilno bankarstvo, Apple i Google pay.

Mnoge ekonomije se kreću u ovom smeru, ali nijedna nije došla u stanje potpune eliminacije gotovine.

Razlozi za to su mnogobrojni, a najviše u domenu logistike i određenih drušvenih pitanja.

Šta su prednosti bezgotovinskog plaćanja?

  • Ugodnost i brzina - vreme obavljanje bezgotovinskih plaćanja (transakcija) je neuporedivo kraće. Sa dolaskom mogućnosti mobilnih plaćanja, Apple i Google Pay usluga, brzina se ogleda u merilima dva klika. Plus vreme koje odlazi na rukovanje i čuvanje papirnog novca.
  • Lična bezbednost - smanjena stopa kriminala bez opipljivog novca za krađu.
  • Veća bezbednost našeg novca – gubitak kartice ili mobilnog telefona bez PIN-a nema nikakvu vrednost, tj niko ne može da pristupi našem novcu.
  • Većina Internet kupovina je moguća samo bezgotovinskim načinom plaćanja, kao i podela na rate. Plus mogućnosti učešća u programima popusta i pogodnosti koje određeni prodavci nude su moguća samo prilikom bezgotovinskog plaćanja.
  • Lakša razmena valuta prilikom putovanja u inostranstvo.
  • U uslovima pandemije, bezgotovinsko plaćanje je najbezbednije.

Pored navedenih prednosti za običnog čoveka, postoje i mnoge prednosti za privrednike i državu na polju sigurnosti, smanjenja stope kriminala, suzbijanja sive ekonomije, smanjenje troškova rukovanja gotovinom i još mnoge druge. 

Mogući rizici:

  • Izlaganje ličnih podataka i moguća zloupotreba. Stroga GDPR (zaštita ličnih podataka o ličnosti) znatno smanjuje mogućnosti zloupotrebe.
  • Tehnički problemi i hakerske aktivnosti – nema alternativnog novca.
  • Izazovi vezani za kontrolu potrošnje kada fizički ne vidite novac. Ovaj rizik se smanjuje uključivanjem notifikacija o potrošnji u okviru vaše mobilne bankarske aplikacije.
  • Izazovi učenja nove tehnologije pogotovo kod starije populacije.

Odgovor banaka:

Banke se zalažu za bezgotovinska plaćanja na mnogim poljima svog delovanja, a pre svega razvojem digitalnog bankarstva i  infrastrukture koja podržava mobilna plaćanja: mobilno bankarstvo, Apple i Google Pay uslugu, pored svoje tradicionalne uloge izdavaoca platnih kartica.

Kako upotreba gotovine nastavlja da opada i mnogi klijenti banaka prelaze na internet i mobilno bankarstvo, banke uklanjaju gotovinske (uplate i isplate) usluge iz ekspozitura.
To ne znači da se one zatvaraju, već se usluge gotovine pružaju preko mreža bankomata (uplata i isplata), dok osoblje ekspozitura ima više vremena na raspolaganju za pružanje finansijskih saveta svojim klijentima.

Novi koncept ekspozitura je poznat kao cashless ekspoziture i mnoge banke ih već imaju u svojoj mreži.

Zato ako niste:

  • Koristite mobilno bankarstvo
  • Koristite Apple/Google Pay plaćanja
  • Posetite našu cashless ekspozituru savetodavnog karaktera.

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo