Web
Chat
Back to top

Zašto štedeti i kako započeti

U današnjem dinamičnom ekonomskom okruženju, uz stalno rastuće troškove života često se čini da je ušteda novca nemoguća. Navigacija kroz užurban studentski život, uz svakodnevna iskušenja modernog potrošačkog društva, čini da je štednja teško ostvarljiv cilj. Međutim, ključno je zapamtiti da izgradnja čvrste finansijske osnove za budućnost, podseća pre na maraton, a ne na sprint trku. Male i trajne promene u navikama potrošnje značajno mogu usmeriti vašu finansijsku budućnost.

Cilj štednje jeste postizanje finansijske slobode. Iako se na prvi pogled može činiti kao težak zadatak, u stvarnosti je ostvariv, ako se posmatra kao zbir malih, doslednih promena u finansijskom ponašanju tokom vremena. Suptilne promene u svakodnevnim finansijskim navikama mogu delovati kao katalizatori za značajnu štednju i akumulaciju novca tokom vremena. Ako krenete na ovo putovanje štednje sada, vi ste ispred svojih vršnjaka koji ne štede, i u prednosti najmanje deset godina. Posebno u dvadesetim godinama, vreme je vama snažan saveznik.

James Clear, u svojoj knjizi "Atomic Habits", ilustruje kako sitne promene, kada se sabiraju tokom vremena, dovode do izvanrednih transformacija. Ova ideja, kada se primeni na finansijsku strategiju, može biti odličan putokaz za studente i mlade ljude. Ona zagovara razvijanje boljih finansijskih navika koje su lake za održavanje i mogu rezultirati značajnom štednjom tokom dužeg vremenskog perioda.

Evo par praktičnih saveta, duboko ukorenjenih u filozofiji atomskih navika, koji su namenjeni osnaživanju studenata i mladih da pokrenu svoje putovanje štednje.

  • Analizirajte vaše troškove

Počnite pažljivo pratiti svoje dnevne troškove, bez obzira na to koliko sitni izgledali. Razne aplikacije mogu pomoći u beleženju svakog potrošenog dinara, pomažući vam da identifikujete oblasti za moguće uštede. U okviru mBanking aplikacije UniCredit Banke na raspolaganju vam je modul Potrošnja gde imate uvid u vašu dnevnu, mesečnu i godišnju potrošnju po kategorijama.

  • Istražite načine za smanjenje vaših troškova

Na primer: Izaberite da jedete kod kuće umesto po restoranima brze hrane - to je zdraviji i ekonomičniji izbor. Tražite besplatne aktivnosti za zabavu umesto skupih izlazaka, kao što je poseta muzejima, gradskim manifestacijama i slično.

  • Planirajte potrošnju i iskoristite popuste i rasprodaje pri obavljanju neophodnih kupovina.

Platne kartice UniCredit Banke donose razne programe popusta i povraćaja novca. Pratite akcije na veb sajtu UniCredit Banke.

  • Periodično pregledajte i možda smanjite svoje digitalne pretplate i stalne troškove kako biste se uverili da i dalje odgovaraju vašim potrebama i prioritetima.
  • Razvijajte dobre navike u potrošnji koje su lako primenljive:
  1. Odjavite se sa mejling lista i aplikacija za kupovinu koje vas mame da trošite.
  2. Zalepite spisak za kupovinu na frižider kako biste izbegli impulsivne kupovine i ostali u okviru budžeta.
  3. Podesite ograničenja na svojim telefonima, televizorima i drugim uređajima kako biste smanjili vreme provedeno na platformama koje podstiču konzumerizam.
  • Izbegavajte impulsivne kupovine:

Koristite strategije poput pravila od 24 sata kako biste suzbili impulsivno trošenje - sačekajte dan pre nego što napravite bilo kakve nepromišljene kupovine, što često dovodi do promene mišljenja i uštede novca.

  • Edukujte sebe

Izdvojite vreme za učenje o ličnim finansijama, budžetiranju i investiranju. Brojni online resursi i  sajt naše banke  mogu pružiti neprocenjive uvide u efikasno upravljanje novcem.

Usvajanjem ovih saveta i primenom principa atomskih navika, studenti i mladi mogu razbiti mit da je štednja nedostižan cilj. Put do finansijske sigurnosti jeste dug, ali uz dobre patike za trčanje i mapu sa jasnim i ostvarivim ciljevima, maraton završavate kao pobednik.

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo