Poštovane klijentkinje i klijenti,
Obaveštavamo Vas da LIBOR referentna kamatna stopa nije dostupna na međunarodnom finansijskom tržištu zaključno sa 31.12.2021. godine. Naime, britansko telo za superviziju zvanično je objavilo 5.3.2021. godine da nakon 31.12.2021. godine, LIBOR stope u funtama (GBP), evrima (EUR), švajcarskim francima (CHF) i japanskim jenima (JPY) više neće biti dostupne, kao ni stope u američkim dolarima (USD), jednonedeljne (1W) i dvomesečne ročnosti (2M).
Evropska komisija je u oktobru 2021. godine donela dve Uredbe (br.2021/1847 i 1848) kojima je propisana SARON referenta kamatna stopa, koju uređuje nadležno telo Švajcarske konfederacije, i koja će se kao referentna (zamenska) stopa primenjivati umesto CHF LIBOR u Evropskoj uniji.
Dodatno, Evropski institut za novčano tržište je 31.5.2021. godine objavio da se zaključno sa 03.01.2022. godine ukida i kamatna stopa EONIA, a kao zamenska kamatna stopa utvrđena je stopa €STR.
Imajući u vidu prethodno navedene odluke nadležnih tela, 20. januara 2022. godine, Narodna banka Srbije, objavila je Preporuku o načinu zamene referentnih kamatnih stopa (u daljem tekstu: Preporuka) koje prestaju da važe (CHF LIBOR i EONIA).
DEPOZITI:
Preporukom je definisan način izmene pomenutih kamatnih stopa za depozite. Imajući u vidu da je UniCredit Banka (u daljem tekstu: Banka) ugovarala štedne račune po viđenju, gde se ugovorene kamate po viđenju usklađuju sa vrednostima referentnih kamatnih stopa čija primena prestaje 31.12.2021. godine, odnosno 30.6.2023. godine, a u zavisnosti od valute i vrednosti referentnih kamatnih stopa na dan 31.mart tekuće godine, štedni računi koji se koriste u Banci biće usklađeni sa novim vrednostima referentnih zamenskih kamatnih stopa i to:
SARON za CHF štedni račun
Promenljivost kamatne stope na deponovana sredstva u švajcarskim francima se određuje u skladu sa promenom stope SARON (Swiss Average Rate Overnight) na dan 31. mart 2022. godine, tako da ako je vrednost SARON iznad 3%, onda se kamatna stopa menja i iznosi 0,3% godišnje, a ako je vrednost SARON ispod 3%, onda se kamatna stopa menja i iznosi 0,00% godišnje.
€STR za EUR štedni račun
Promenljivost kamatne stope na deponovana sredstva u evrima se određuje u skladu sa promenom stope €STR (Euro short-term rate) na dan 31. mart 2022. godine, tako da ako je vrednost €STR iznad 3%, onda se kamatna stopa menja i iznosi 1,5% godišnje, a ako je vrednost €STR ispod 0,10%, onda se kamatna stopa menja i iznosi 0,05% godišnje.
SONIA za GBP štedni račun
Promenljivost kamatne stope na deponovana sredstva u britanskim funtama se određuje u skladu sa promenom stope SONIA (Sterling Overnight Index Average rate) na dan 31. mart 2022. godine, tako da ako je vrednost SONIA overnight iznad 3% godišnje, onda se kamatna stopa menja i iznosi 0,30% godišnje, a ako je vrednost SONIA overnight ispod 3%, onda se kamatna stopa menja i iznosi 0%.
Prilog:
Zamenska referentna kamatna stopa |
Vrednost na dan 8.3.2022. godine (%) |
SARON |
-0,716 |
Evro kratkoročna kamatna stopa €STR |
-0,579 |
SONIA |
0,444 |
Korisnici navedenih štednih računa imaju mogućnost da se do 31.03.2022. godine opredele za primenu zamenskih referentnih stopa, koja će biti automatski sprovedena od strane Banke istekom ovog roka ili da odbiju primenu istih na način da posete najbližu ekspozituru Banke i iniciraju raskid postojećeg ugovora o štednom računu. Banka će po isteku navedenog roka, odnosno 31.3.2022. godine izvršiti usklađivanje kamatne stope po štednim računima sa referentnim vrednostima kamatnih stopa za SARON, €STR, SONIA i USD LIBOR, za sve štedne račune za koje nije iniciran raskid ugovora na zahtev korisnika.
KREDITI:
Napominjemo da su Preporukom definisana dva načina izmene navedenih kamatnih stopa samo za kredite sa varijabilnom kamatnom stopom (ostali krediti ostaju nepromenjeni), pa će Banka u tom smislu poslati posebno obaveštenje svim klijentima koji trenutno koriste kreditne plasmane sa varijabilnom kamatnom stopom, u valutama na koje se Preporuka odnosi.
Modaliteti izmene kamatnih stopa po kreditima za koje postoji zavisnost od navedenih referentnih stopa su sledeći:
- Aneksiranjem Ugovora o kreditu, koji klijent treba da zaključi sa Bankom, posetom najbližoj ekspozituri Banke u roku od 15 dana od prijema Obaveštenja i Aneksa Ugovora koji će Banka poslati putem dostupnih kanala komunikacije, a kojim se ugovora primena nove referentne zamenske kamatne stope SARON sa vrednošću za prilagođavanje te stope (spread adjustment value) umesto CHF LIBOR, kao promenljivog elementa kamatne stope prema Tabeli koja je priložena uz Preporuku, a koja je dostupna i na internet stranici Banke.
- Ukoliko klijenti smatraju da predloženi Aneks Ugovora o kreditu za kupovinu nepokretnosti sa primenom zamenske kamatne stope SARON nije u njihovom interesu, imaju mogućnost potpisivanja Aneksa Ugovora o kreditu za kupovinu nepokretnosti u ekspozituri Banke, kojim bi se fiksirala kamatna stopa, a koja se sastoji od poslednje objavljene vrednosti ukinute referentne kamatne stope 3M CHF LIBOR na dan 31.12.2021. godine u visini od -0,753% i ugovorene fiksne marže u skladu sa Ugovorom o kreditu za kupovinu nepokretnosti. Time će se ugovorena promenljiva kamatna stopa promeniti u fiksnu kamatnu stopu i kao takva će se primenjivati na ostatak duga po stambenom kreditu do otplate poslednjeg anuiteta.
- U slučaju da se klijent ne javi Banci u predviđenom roku od 15 dana kako bi zaključio predložen Aneks od dva ponuđena modela, Banka će na ostatak duga po kreditu pa do kraja otplate kredita, fiksirati kamatnu stopu koja se sastoji od poslednje objavljene vrednosti ukinute referentne kamatne stope za 3M CHF LIBOR na dan 31.12.2021. godine i ugovorene fiksne marže. U konkretnom slučaju, za kreditne plasmane kod kojih dođe do ovog vida izmene kamatne stope, Banka će naknadno dostaviti Plan otplate kredita, a u skladu sa Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
Uporedni prikaz referentne kamatne stope 3M CHF LIBOR i zamenske referentne kamatne stope 3M SARON uvećane za vrednost za prilagođavanje te stope:
Referentna |
Vrednost na dan |
Zamenska referentna |
Vrednost na dan |
3M CHF LIBOR |
-0,753 |
3M SARON |
-0,702* |
*0,702 % čini vrednost zamenske referentne kamatne stope 3M SARON na dan 31.12.2021. godine u iznosu od -0,7054% uvećane za vrednost za prilagođavanje (spread adjustment value) 0,0031% u skladu sa Uredbom Evropske komisije br. 2021/1847.
S poštovanjem,
Vaša UniCredit Banka